Gemba walking – kas tai?

Go see, ask why, show respect, follow up – Gemba walking. Trumpas sakinys, kuriame sudėta visą Gemba metodikos išmintis. Tęsemia rubriką, kurioje lean mokymai atskleidžia savo didžiulę išmintį, kurią pritaikius Jūsų įmonės rezultatai kils į viršų. Timberta tinklapyje, galite sužinoti daugiau apie šiuos mokymus ir kokią jie naudą duoda verslui.  Gemba walking’as – reiškia realią vietą (angl. actual place). Šis žodis, kaip ir visa lean išmintis kilusi iš Japonijos. Genschi Genbutsi pilnas Gemba pavadinimas. Ką gi reiškia šis skambus pavadinimas? Jis tiesiogiai nurodo nusileisti iš biuro į gamybos teritoriją. Susipažinti su gamyboje atliekamu darbu ir jo procesais. Susipažinti neužtenka, reikia suprasti, pajausti ir išsaiškinti kaip viskas vyksta. Pasivaikščiojus po gamybą pamatysite kylančias problemas, turėsite suprasti jų priežastis ir sugalvoti protingus sprendimo būdus. Gemba walking – tai komunikacija su darbuotojais ir proceso tobulinimas taip, kad iškilusios problemos nebepasikartotų arba būtų sprendžiamos operatyviai, su minimaliom išlaidom. Šis metodas pritaikomas tiek gamyboje tiek prekyboje. Daug prekybos/paslaugų kompanijų visame pasaulyje kiekvieną dieną sėkmingai naudoja Gemba metodiką. Išmokti įr išstudijuoti galima, bet pagrindas, kad viskas būtų tinkamai taikoma praktikoje.

Lean mokymai

Lean mokymai

Kaip atliekamas Gemba walking’as?

Teorija teorijai, bet kaip viskas vyksta praktikoje? Kaip ir kas gali atlikti šį procesą? Norint pilnai įsisavinti Gemba metodika neužteks išklausyti mokymus ir vienam iš administracijos darbuotojų pavesti šią užduotį. Taip niekas nevyks. Asmuo, kuris prisims šią rolę privalo turėti reikiamus duomenis. Prireiks aukšto lygio komunikacinių sugebėjimų, gebėjimo koncentruotis į situaciją ir matyti esmines priežastis, sugebėti rasti efektyviausią sprendimo būdą. Tai kaip gi atliekamas šis procesas?

Lean mokymai

Lean mokymai

Įsivaizduokime, kad kiekvieną dieną į gamybos patalpas ateina žmogus, kurio tikslas apeiti visas patalpas ir stebint visus vykstančius procesus fiksuoti informaciją. Pamačius problemą nepulti ieškoti kaltų, jokiu būdų nekritikuoti. Jo tikslas išsaiškinti ir suprasti problemos priežastis. Kaip viskas įvyko ir kodėl? Kas atsakingas už šiuos procesus? Suradus atsakingą asmenį draugiškai komunikuoti su tikslu suprasti kaip dažnai atsiranda ši problema. Kaip ji sprendžiama? Kiek laiko užtrunka? Kokie nuostoliai patiriami?

Lean mokymai

Lean mokymai

Bendraujant su darbuotojais reikia rasti tinkamą sprendimo būdą. Kiekvieną dieną gamyboje dirbantys įmonės darbuotojai dažnai žino puikius sprendimo būdus, bet dėl prastos komunikacijos, šie sprendimai nenukeliauja iki administracijos. Gemba vaikščiotojo tikslas bendraujant su žmonėmis rasti efektyviausius sprendimo būdus. Keletą kartų atlikus tokius pasivaikščiojimus pastebėsite, kad problemos kartojasi, dažnai sprendimo būdai nėra taikomi, išsiaiškinsite kodėl. Greičiausiai jau supratote, kad šis metodas puikus įrankis leidžiantis dirbti įmonės viduje, pagrindas tinkamai naudoti.

Kokia nauda iš Gemba?

Plan → Do → Chek → Act. Stebėkite įmonėje vykstančius procesus. Raskite sprendimus ir planuokite jų taikymą. Tikrinkite, kaip vyskta visas procesas, radę klaidas – taisykite. Gemba metodikos nauda:

  • Galimybė mokytis ir mokyti kitus.
  • Lyderių paieška įmonės viduje. Bendraujant su darbuotojai pastebėsite, kurie iš jų sugeba ir gali spręsti problemas ir užtikrinti tam tikro proceso veiklą.
  • Bendras proceso tvarkymas.

Programa palengvinanti Gemba walking’ą